İlk kez o ilde görüntülendi; zehri 1 saat içinde öldürüyor

Dersim’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, kent genelinde yaptığı sürüngen türleriyle ilgili çalışmasında Wagner kaya engereği buldu. Bölgede ilk kez görülen engerek türünün boyu 90 santimetre, zehri ise 1 saat içinde öldürebilir.

Gazete Havar – Dersim Doğa Koruma ve Milli Parkalar Müdürlüğü ekipleri, kent genelinde sürüngen türleriyle ilgili çalışma yaptı.

Çalışmalar sırasında Nazımiye ilçesi kırsalında zehri etkili, ölümcül yılan türlerinden olan 90 santim uzunluğunda ‘Wagner kaya engereği’ bulundu.

Ekipler, Dersim’de ilk kez görülen engereğin bulunduğu alanı gözlemlemek amacıyla işaretledi.

Daha önce Dersim’de 13 tür yılını tespit ettiklerini anlatan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, Wagner Engereği’ yılan türüyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Son 2 yıldır Tunceli genelinde yapılan titiz çalışma ve araştırmalarda Tunceli’de hiçbir şekilde izine rastlanmayan ve etkili bir zehre sahip olan Wagner kaya engereği türünün varlığı Nazimiye ilçesinde tespit edildi. Wagner kaya engereği Türkiye’de çok az bölgede görülüyor. Zehri çok etkilidir. Bir insanı ısırdığında gerekli müdahale yapılmazsa 1 saat içinde öldürebilir.”

Wanger kaya engereği, üzerinde yapılan incelemenin ardından doğal ortamına bırakıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.