Hizbullah ABD’yi tehdit etti: Vururuz!

Irak’ın başkent Bağdat’ın kuzeyinde, ABD askerlerinin bulunduğu Taci Askeri Üssü’ne düzenlenen füze saldırısının ardından Irak Hizbullahı, ABD güçlerine tehditte bulundu.

GAZETE HAVAR-Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat’ın kuzeyinde, ABD askerlerinin bulunduğu Taci Askeri Üssü’ne 2 adet katyuşa füzesi atıldı.

Irak’ta koalisyon kuvvetlerinin konuşlu olduğu Taci üssüne düzenlenen roketli saldırıda can kaybı yaşanmadı.

Açıklamada, ABD ve Irak güvenlik güçlerinin saldırıya ilişkin soruşturma başlattığı kaydedildi.

Saldırının ardından Irak Hizbullahı (Ketaib Hizbullah) tarafından yapılan açıklamada, ABD güçlerinin Irak’tan çekilmemesi durumunda “büyük bir bedel ödeyeceği” tehdidinde bulunuldu.

Açıklamada, “Iraklılar, hükümetin belirli bir süre zarfında ülkedeki yabancı güçleri çıkarmasını bekliyordu. Stratejik müzakereler ve Amerika askerlerinin çıkması için ABD’nin isteklerinin kabul edilip, Irak’ın egemenliğinin daha da çiğneneceğine inanmıyorlardı” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde de Bağdat’ta diplomatik temsilciliklerin bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’ye füze saldırıları gerçekleştirilmişti.

Geçtiğimiz Ocak ayının başında ise İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in ABD tarafından öldürülmesinin ardından, Irak Parlamentosu ülkedeki yabancı askerlerin çıkarılması kararını almıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.